Description
Product Details
3M Adhesive, Acrylic Type, Dual Cartridge – Scotch-Weld Series – DP8805
Stick surfaces fast with this Scotch-Weld acrylic adhesive from 3M. You can use it to achieve a quick and lasting bond between common materials from ABS, nylon and ceramic to glass and metal. The two-part adhesive is a speedy operator – it has a work life of around five minutes and will achieve structural strength in nine minutes. After 24 hours at +22°C it’s fully cured and gives you a shear strength of 3500lbf/in². If you’re working against the clock, you can speed up the cure time by applying heat.
Features & Benefits
• Absorbs shock and impact to maintain the bond
• Bonds oily surfaces, so suits contaminated settings
• Green colour increases visibility for easy working
• Low odour for a comfortable working environment
• Bonds oily surfaces, so suits contaminated settings
• Green colour increases visibility for easy working
• Low odour for a comfortable working environment
Applications
• Aerospace sector
• Automotive manufacture
• Signmaking
• Automotive manufacture
• Signmaking
How easy is it to achieve a neat bond line with this adhesive?
This adhesive contains 250μ-diameter glass beads to help you easily control the bond line thickness.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Trade Name | Scotch-Weld DP8805 |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Application | Aesthetics, Design Solutions, Ease of Assembly, Impact & Shock Absorption, Increased Production Throughput, Lightweighting, Noise, Vibration and Harshness Control NVH, Water Intrusion |
| Material Compatibility | ABS, Acrylic, Ceramic, Glass, Hardboard, High Performance Nylon, Metal, PVC, Wood |
| Colour | Green |
| Acrylic Type | Acrylic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 45 ml |
| Cure Time | 25 h |
| Shear Strength | 3500 lbf/in² @ 22 °C |
| Viscosity Measurement | 80000cP/s |
| Viscosity Description | PAS |
| Maximum Operating Temperature | +79.44°C |
| Special Features | Bonding Oily Surfaces, Bonding Plastics and Composites, Metalworking Applications |
| Setting Time | 7min |
| Odour | Low |






Ellie –
I noticed the difference right away! I noticed a difference after a short time!
bianca88 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Audrey L. –
The quality surprised me in a good way. It completely solved my problem! Very effective, I noticed a change in just a week. Pleasant to use at home.
paola89 –
Very satisfied, it’s even better than I expected. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Surprisingly good quality for the price.
Mason –
Easy to assemble. Works great. Perfect match with the description.
Ines A. –
Really noticed a difference after using it!
Jackson V. –
Delivery faster than expected. Easy to assemble.
marlene88 –
Not too big, not too small, perfect.
Victoria G. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
fabio_s –
Everything perfect and fast. Exactly what I needed. Easy to assemble. Exactly as in the pictures.
aurora_s –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very effective, I noticed a change in just a week. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. I noticed a difference after a short time!
Maxime –
Feels durable and well built. Received quickly. Excellent service. Very good experience.
Samuel Z. –
Works great.
Felix W. –
Arrived as promised.