Description
Product Details
3M Adhesive, Non-Sag, 9 Minute Work Life – Scotch-Weld EPX Series – DP-609 48ML
Fill in the gaps with this structural adhesive from 3M. Its non-sag properties make it ideal to use on vertical surfaces or to close up spaces between materials. As it sticks around on plastic, wood and both primed or painted metal surfaces, this is a versatile choice. You won’t be left twiddling your thumbs while it sets – you get handling strength in about 30 minutes and full bonding strength in 24 hours.
Features & Benefits
• Flows easily from a cartridge to prevent clogging during application
• High strain capability to handle the weight of heavy materials
• High strain capability to handle the weight of heavy materials
Applications
• Aerospace technology
• Automotive manufacturing
• General panel repairs
• Construction industry
• Automotive manufacturing
• General panel repairs
• Construction industry
How long is the work life of this adhesive?
Once it’s been applied to one surface, you’ve got approximately 9 minutes before it starts to set. This gives you time to adjust your joins.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Trade Name | Scotch-Weld DP609 |
|---|---|
| Adhesive Type | Contact Adhesive |
| Application | Concrete Repair, Floor and Wall Maintenance, Small Joint Assembly, Structural Bonding, Surface Repair |
| Material Compatibility | PC, PMMA |
| Colour | Brown |
| Acrylic Type | Epoxy |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 48 ml |
| Viscosity Measurement | 40000mPa/s |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Special Features | Fast Curing, Handling Strength, Structural Bonding Epoxy |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +80 °C |






Gabriel –
Great service, thank you. Everything perfect, would buy again. Excellent quality and price.
thomas_star –
Great value for money. Everything was smooth and fast.
Jonathan –
Works great. Good build quality and reliable.
Fiona –
Very effective, I noticed a change in just a week.
Samantha –
Better than anything I’ve tried before. Feels nice to use at home.
carlo_s –
Delivered earlier than expected. Great service, thank you. Very fast shipping.
Enrico Z. –
Easy to use and very practical. Simple to install.
Martina –
Been using it for 2 weeks and already see results! I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I noticed the difference right away!
Yann –
Arrived on time and in excellent condition.
Cédric M. –
Fast and courteous service. Very robust product. Really good value for money. Great purchase, thank you.
ginevra_b –
Great product, worth every cent.
Pauline –
Better than anything I’ve tried so far. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Looks even nicer in person.
niklas88 –
Perfectly as described. Fast delivery, good workmanship. Fast delivery and exactly as described.
Elijah –
Really good value for money. Very easy to set up. Great value for money. Would buy again.