Description
Product Details
Standards
VDE 0340, part 2
3M Cloth Tape, PE Backing, Moisture-Resistant – 389 50mx100mm
Seal containers, durably join ducting or keep carpets in place with this cloth tape from 3M. Its crosslinked rubber resin adhesive is high-tack and sticks doggedly to surfaces including metal, plastic and board, so there’s little chance of it lifting or peeling. As it adheres instantly, you don’t have to wait for it to take hold or cure. You can tear it by hand, removing the need for cutting tools. A PE-coated cloth backing makes this tape conformable and a cinch to mould around irregular shapes.
Features & Benefits
• Resists moisture for compatibility with humid settings
• Easy manual application without using a dispenser
• Easy manual application without using a dispenser
Applications
• Warehouses and storage facilities
• Transportation industry
• Construction sites
• HVAC systems
• Transportation industry
• Construction sites
• HVAC systems
Does this cloth tape withstand high temperatures?
Yes, thanks to temperature resistance of up to +70°C for one hour, it’s a practical choice for use in challenging locations.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
3M Tape Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Cloth |
| Thickness | 0.26mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 9 N/cm |
| Elongation at Break | 5% |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Model Number | Scotch 389 |






charlotte_fr –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Not too big, not too small, just perfect. Better than anything I’ve tried before. I noticed the difference right away!
lucia88 –
The quality pleasantly surprised me. Surprisingly good quality for the price. Great product, worth every cent.
Elijah –
Everything works perfectly so far. Great customer support. Works perfectly.
thomas_88 –
Very functional. 100% recommended. Everything perfect and fast.
matthieu_fr –
Solid build quality.
Carlo –
Everything OK, recommended.
Henry G. –
Very good experience. Received in perfect condition. Fast delivery and exactly as described. Very robust product.
david_89 –
Fits perfectly. Very good experience. Received in perfect condition. Everything went smoothly.
sofia_roma –
Better than anything I’ve tried so far. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Looks even nicer in person.