Description
Product Details
3M Packing Tape, Manual Dispenser Type, 0.07mm Thickness – Scotch Series – 313
Make paper repairs in a snip with this packing tape from 3M. It’s fast and easy to apply by hand with no need for preparation. BOPP backing material makes this roll a cut above the rest, as it shrugs off abrasion and scuffs. Place it under the spotlight to see that its UV resistance offers long-term performance even in full sun.
Features & Benefits
• 100m length will keep you going, job after job
• High tensile strength of 61.3N/cm for a secure hold
• Transparent colour for a neat finish that doesn’t obstruct documents
• 50mm width for easy coverage
• High tensile strength of 61.3N/cm for a secure hold
• Transparent colour for a neat finish that doesn’t obstruct documents
• 50mm width for easy coverage
Applications
• Process and packaging lines
• Office stationery
• Arts and crafts
• Office stationery
• Arts and crafts
How much stretch does this tape have?
This tape breaks only when stretched to 165% of its length, so it’s got plenty of give.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
3M Product Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Backing Material | BOPP |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 0.07mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Manual |
| Elongation at Break | 125% |
| Tensile Strength | 61.3N/cm |
| Model Number | 313 |
| Series | SCOTCH 313 |






Gabriele T. –
Clear recommendation. Very stable. Excellent packaging.
evelyn_sky –
The quality pleasantly surprised me.
roberto88 –
Very robust product. Fast delivery, good workmanship. Durable product.
Lucie –
Feels nice to use at home.
Logan V. –
Easy to assemble. Good quality at a fair price. Feels durable and well built. Durable product.
Amelia –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Great product, worth every cent. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Arthur B. –
Everything in perfect condition. Worth every cent.