Description
Product Details
3M Double-Sided Plastic Tape, High UV and Thermal Resistance, All-Purpose – GPT -020F 100X50
Make things stick with this reliable and versatile double-sided plastic tape from 3M. The clear plastic tape is almost invisible, so you can keep workpieces looking smart while holding them securely in place. With a width of 100mm and a thickness of just 200 microns, it binds edges firmly together and maintains an unobtrusive profile that won’t get in the way. The polyester carrier makes this product easy to handle so you won’t end up stuck to anything you shouldn’t be.
Features & Benefits
• Sticks to a wide range of surfaces, including glass, stainless steel and ABS for all-purpose use
• High initial tack, peel and shear strength means what you stick will stay stuck
• High initial tack, peel and shear strength means what you stick will stay stuck
Applications
• Packaging
• Light boxes
• Sealing cable ducts
• Light boxes
• Sealing cable ducts
Can I use this tape in harsh conditions?
This tape’s high UV and thermal resistance makes it suitable for use in demanding settings, as it withstands weathering.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Tape Type | Plastic Tape |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.202mm |
| Colour | Clear |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Adhesion Strength | 11.3 N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Model Number | GPT -020F |






Emma –
This solved my problem completely! The quality pleasantly surprised me. Super fast delivery, thank you.
Ines –
This solved my problem completely!
Camilla T. –
I was skeptical, but now I order regularly.
aaron_99 –
Very satisfied with the purchase.
owen_88 –
Arrived on time and in excellent condition. Excellent quality and price.
isaac_s –
Fast and secure delivery. Top product, top price. Great service and product.
jacob_x –
Clear recommendation.
damien_fr –
Perfect and functional.
Victoria I. –
Better than anything I’ve tried so far. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Not too big, not too small, just right.
Logan U. –
Product as expected. Super value for the money. As expected, top-notch.
Rémi –
Recommended.
greta_b –
No unpleasant smell; I really like that. Not too big, not too small, just perfect.