Description
Product Details
3M Foam Tape, Double Sided, +120°C Long-Term Maximum Temperature– VHB Series – 3M 5952 12mm x 33m
Features & Benefits
• 33m length is handy for fixing long panels and decorative strips
Applications
• Signs and displays
• Electronics assembly
• Transportation
Can I use this foam tape on outdoor electronic displays?
Why choose 3M?
Reliability and durability. 3M™ VHB™ Tape does not only offer a strong reliable yet durable bond it enhances the appearance of finished goods. It does this by eliminating the rivet and screw heads as well as visible welds whilst providing an immediate bond. Fastening the tape is a quicker process than conventional methods such as drilling, fastening or liquid adhesives. The unique acrylic adhesive is extremely durable and resistant to changing temperatures over time from the heat of Dubai to the cold of Norway.
3M Tape Selector
Standards
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 39 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 590kg/m³ |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 62N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Model Number | 5952F |
| Series | VHB™ |






Amelie –
Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
pauline_88 –
No unpleasant smell; I really like that. Surprisingly good quality for the price.
Manon J. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
raffaele88 –
Excellent product.
Stella R. –
Looks even nicer in person.
Bianca S. –
The quality pleasantly surprised me. This solved my problem completely! Very satisfied, better than I expected. Great product, worth every cent.
jannis88 –
Simply excellent.