Description
Product Details
The Tesa self-adhesive reinforced paper tape is a high adhesion paper packaging tape featuring a fiberglass reinforced paper backing with a silicone release coating and a solvent-free synthetic rubber adhesive system. The paper backing for 60013 is reinforced with a fiberglass scrim, making this product the perfect solution for those packaging applications where a secure seal is required.
Backing material paper
Total thickness 200 μm
Type of adhesive synthetic rubber
Elongation at break 6 %
Tensile strength 125 N/cm
Total thickness 200 μm
Type of adhesive synthetic rubber
Elongation at break 6 %
Tensile strength 125 N/cm
Adhesive Material: Synthetic rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 300m |
| Thickness | 210mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 6% |
| Tensile Strength | 125N/cm |
| Model Number | 60013-00001-00 |
| Series | 60013 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






Léa –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Better than anything else I’ve tried before.
liam_88 –
Very practical. Excellent service.
James –
Easy to use and very practical. Everything excellent.
Greta Y. –
Very fast delivery, thank you. I noticed the difference right away! I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Sandrine –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
hunter23 –
Everything in perfect condition. Excellent packaging. Excellent service.
claudia_it –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
zoe_love –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Easy to use, without making a mess. This solved my problem completely!