Description
Product Details
The Tesa general-purpose packaging tape is based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The natural rubber adhesive system features good adhesion to multiple surfaces as well as good tack. It is used for sealing of card boxes, light-weight packaging, manual and automatic dispensers. It provides good adhesion in recycled cardboards.
It is white colour tape
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 125mm |
| Colour | White |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Model Number | 04713-00005-00 |
| Series | 4713 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






salvatore88 –
Simply excellent. Worth every cent. Everything perfect and fast.
Pietro –
Perfect and functional. Excellent service. Everything OK.
Moritz Y. –
Feels durable and well built. Fast and reliable. Fast delivery, good workmanship. Practical and useful.
Yann –
Top quality, fast delivery. Exactly as in the pictures.
raffaele88 –
Works perfectly.
Samuel P. –
Good fit and quality.
Christophe –
Excellent material. No reason to complain. Good fit and quality. Worth every cent.
Audrey –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I noticed a difference after a short time!
Arthur Z. –
Worth every cent. Punctual service. Highly recommended.
florence88 –
Been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell, which I really appreciate.
nicolas88 –
Fits perfectly. Feels durable and well built. Arrived on time and in excellent condition. Easy to use and very practical.
giovanni88 –
Great value for money.