Description
Product Details
The Tesa 60418 is a more sustainable carton sealing tape for light and medium weight cartons with a total recycled content of 60%. It is composed of a tacky synthetic rubber hotmelt adhesive and a very thin polyester backing, which is made up of 85% recyc
For cartons up to 25 kg
Tear resistant backing yet thin and conformable
Ideal for automated packaging processes
Easy unwinding
Less roll changes due to higher roll length
Tear resistant backing yet thin and conformable
Ideal for automated packaging processes
Easy unwinding
Less roll changes due to higher roll length
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 132m |
| Thickness | 0.036mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 4% |
| Tensile Strength | 38N/cm |
| Model Number | 60418-00004-00 |
| Series | 60418 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Claim | Recycled materials |






alessandro88 –
Fast delivery and exactly as described. Very satisfactory.
brooklyn.sky –
Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. No unpleasant smell; I really like that. Surprisingly good quality for the price.
Nathan M. –
Great service, thank you. Everything OK, recommended.
Tristan –
Fast shipping, perfect product. Received in perfect condition.
Nathan I. –
Everything perfect, would buy again. Fast and secure delivery.
davide88 –
Delivers what it promises.
amandine_s –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Looks even nicer in real life.
layla_moon –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Pleasant to use at home.
Greta –
Very effective; noticed a change after just one week.
ines_belle –
I was skeptical, but now I order regularly.
Damien –
Simply excellent.
matteo_s –
Great customer support. Easy to use and very practical. Delivery faster than expected. No reason to complain.