Description
Product Details
PVC Carton Sealing Tape
General purpose tape with a PVC backing and a strong natural rubber adhesive.
Ideal for wrapping and sealing bags and cartons
Tough strong PVC backing
Can be used in manual and table top dispensers
For light and medium weight cartons
Can withstand deep freezing
Tough strong PVC backing
Can be used in manual and table top dispensers
For light and medium weight cartons
Can withstand deep freezing
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 49mm |
| Colour | White |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 75% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Model Number | 04120-00022-00 |
| Series | 4120 |






johanna88 –
Pleasant to use at home.
giulia88 –
It completely solved my problem! Very fast delivery, thank you. The quality pleasantly surprised me.
finn_88 –
Works perfectly. Works great.
salvatore88 –
Reliable and stable. Exactly what I needed. Well made and durable. Very durable.
dylan_x –
No complaints. Very easy to use. Top product, top price. Arrived as promised.
Adrien Z. –
Everything works perfectly so far.
daniela89 –
The quality surprised me in a good way.
Mara B. –
Really noticed a difference after using it! The quality pleasantly surprised me.