Description
Product Details
The Tesa Double sided PVC film tape has exceptional bonding performance and is used in various different industries, frequently used for fastening heavy signs and point-of-sale displays. The tackified acrylic adhesive features excellent adhesive performan
High adhesion
Very good plasticizer resistance
Very good plasticizer resistance
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | PVC Film |
| Width | 6mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.225mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 16.6 N/cm |
| Model Number | 04970-00007-00 |
| Series | tesa® 4970 |
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Leon –
Excellent quality and price. Fits perfectly. Highly recommended. Super practical.
Diego –
Simple and convenient.
hannah_91 –
Very effective; I noticed a change in just one week. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Benedikt I. –
Solid product, would buy again. Exactly what I needed. Easy to use and very practical.
Quentin –
100% recommended. Excellent product. Fast shipping, perfect product. No reason to complain.
Antonia G. –
Easy to use, without making a mess.
Chloe A. –
Not too big, not too small, just perfect. Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me. No unpleasant smell; I really like that.