Description
Product Details
The Loctite 401 is a fast curing instant adhesive designed for the assembly of difficult-to-bond materials requiring uniform stress distribution and high tensile and/or shear strength. The product provides for the rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers. LOCTITE 401 is also suited to bonding porous materials such as wood, paper, leather and fabric. Perfect for all quick repairs and all types of small emergency repairs. LOCTITE 401 is a general purpose, fast curing, instant adhesive that is ideal for use on porous substrates.
Universal instant adhesive
Very high strength on close-fitting parts
Perfect for all quick repairs and all types of small emergency repairs.
Bonds a wide range of similar or dissimilar substrates (metals, rubber, wood, cardboard, ceramics as well as most plastics)
Very high strength on close-fitting parts
Perfect for all quick repairs and all types of small emergency repairs.
Bonds a wide range of similar or dissimilar substrates (metals, rubber, wood, cardboard, ceramics as well as most plastics)
Specifications
| Glue Type | Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 3 g |
| Trade Name | Loctite 401 |
| Product Form | Gel |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Tube |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Viscosity | High |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Suitable for Glass | Yes |
| Cure Time | < 5 |
| Low/No Odour | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Base Chemical | Ethyl |






Logan –
Well made and durable. Very good build quality.
ruby_girl –
Surprisingly good quality for the price.
Maëlys Q. –
Feels nice to use at home. Pleasant to use at home. Pleasant to use at home.
olivier_75 –
Very functional. Good fit and quality.
Amélie –
Better than anything I’ve tried so far. Easy to use, without making a mess. Great product, worth every cent.
sammy_rae –
Very fast delivery, thank you. Better than anything else I’ve tried before. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Looks even nicer in person.
Harper I. –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. The quality pleasantly surprised me. Not too big, not too small, perfect.
Isabella –
I noticed a difference after a short time! Looks even nicer in person. Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you.
mia_grace –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Better than anything else I’ve tried before. Pleasant to use at home.