Description
Product Details
The Tesa 4964 consists of a tear resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive system. The adhesive has a high coating weight making it well suited for mounting applications on irregular surfaces. Tesa® 4964 can be removed in most cases without leaving adhesive residues from sound surfaces. Initial tests should be carried out before mounting tesa® 4964 on plasticised surfaces.
Type of adhesive natural rubber
Elongation at break 10 %
Tensile strength 80 N/cm
Elongation at break 10 %
Tensile strength 80 N/cm
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Tape Type | Double Coated Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.39mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 7.5 N/cm |
| Elongation at Break | 6% |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4964 |
| Model Number | 4964 |






Quentin –
Top seller. Great value for money. Very robust product.
Cristiano H. –
Good build quality and reliable. Everything in perfect condition. Everything was smooth and fast. Fast and secure delivery.
sophia.de –
Surprisingly good quality for the price. Very fast delivery, thank you. Looks even nicer in real life.
grace.lily –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Angelo –
Good quality at a fair price. Clear recommendation. Recommended. Product arrived well packaged.
Arthur B. –
Great service and product. Super practical.
damien_fr –
No complaints so far. Robust and well-made. Reliable and stable.
olivier_75 –
No complaints. Perfect, nothing to say.
Emil –
Very satisfactory.