Description
Product Details
The Tesa Standard polyethylene coated cloth tape and is a standard grade polyethylene coated cloth tape. It is based on a 55 mesh woven PET/rayon fabric backing coated with a pressure sensitive natural rubber adhesive. tesa 4688 is a typical repairing tape, convenient for a variety of needs with very good handling characteristics. Available in various colors.
Strong adhesion, even on rough surfaces
Waterproof
Easy to unwind
Waterproof
Easy to unwind
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50 |
| Backing Material | PE Extruded Cloth |
| Thickness | 0.26mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 4.5 |
| Elongation at Break | 9 |
| Tensile Strength | 52 |
| Finish | PE Coated |
| Maximum Operating Temperature | 110 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4688 |
| Model Number | Tesa 4688 |






Vincenzo Q. –
Good build quality and reliable.
ginevra_b –
Better than anything else I’ve tried before. The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I noticed a difference after a short time!
andrew88 –
Feels sturdy. Perfect match with the description.
maelys88 –
Super fast delivery, thank you. No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything I’ve tried so far. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
luke_star –
Super practical. Fast delivery and exactly as described.