Description
Product Details
The Tesa Cloth tape is a robust, high-quality, acrylic coated. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive.
Excellent abrasion resistance
High adhesiveness
High adhesiveness
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 16% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






Raffaele J. –
Solid product, would buy again.
Chloé –
I noticed a difference after a short time! I’ve been using it for 2 weeks and already see results! The quality surprised me in a good way.
luisa_rose –
Not too big, not too small, perfect. The quality pleasantly surprised me.
Baptiste –
Good fit and quality.
simona_roma –
Not too big, not too small, perfect.
lorenzo88 –
Good customer service. Solid build quality. Fast delivery and exactly as described. Simple to install.
Lorenzo –
Practical and useful. Super value for the money.
paul_fr –
Excellent workmanship.
luke_star –
No complaints so far. Great service and product. Excellent quality. Everything excellent.
raffaele88 –
Very good experience.