Description
Product Details
tesa® 4651 Acrylic Cloth Tapes
tesa® 4651 is a powerful high quality acrylic coated cloth tape. This range of durable tapes are based on a 148 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive, ensuring a long lasting tape suitable for use in a wide of applications. tesa® 4651 acrylic cloth tapes feature high adhesion even on rough surfaces, ensuring the tape will remain intact. In addition, 4651 acrylic cloth tapes from tesa® have excellent tensile strength, making them ideal for bundling objects. For applications that require precision, this range of tapes are perfect thanks to the longitudinal and horizontal straight tear edges. The tesa® 4651 range of acrylic cloth tapes are also very easy to write on, making them the ideal tape choice for labelling or colour coding in a range of environments. Available in a selection of colours and lengths, tesa® 4651 acrylic cloth tapes will help you get the job done with ease and reliability.
Features and Benefits
- Premium acrylic coated cloth tape offering excellent durability in a variety of environments
- High adhesion even on rough surfaces for a secure application
- Excellent tensile strength offering excellent reliability
- Straight tear edges longitudinal and horizontal making them perfect for precision
- Easy to write on tape that is perfect for colour coding or organising
- Conformable in a range of environments
Applications
Due to the versatile attributes of tesa® 4651acrylic cloth tapes, they can be used in a wide range of applications. From bundling pipes and other objects to floor marking and colour coding, the durable and easy to write on material makes them the ideal tape for heavy duty applications. Alternatively, this range of tape from tesa® is ideal for general purpose applications such as covering bore holes and other openings, sealing tins and securing sharp edges.
Is this tape suitable for die cutting?
Yes, tesa® 4651 acrylic tapes are suitable for die cutting.
Can this tape be cut by hand?
Yes, this tape can be torn by hand, meaning cutting tools are not essential.
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | White |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






Paul R. –
Impeccable service.
patrizia88 –
No unpleasant smell; I really like that.
Hannah M. –
Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price.
Giulia Z. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
jonathan_s –
Punctual service. Well packaged and delivered quickly. Impeccable service. Everything in perfect condition.
nathalie_fr –
The quality pleasantly surprised me. I noticed a difference after a short time! Easy to use, no mess at all. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Sophie –
Excellent product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. Better than anything else I’ve tried before.
Fabio –
Everything excellent. Works flawlessly. Excellent service.
ruby_girl –
I noticed a difference after a short time!
Olivia H. –
Great product, worth every cent. Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I’m very satisfied. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
arthur_75 –
Very durable. Solid product, would buy again.
Marvin P. –
Excellent material. Good build quality and reliable.
Michael O. –
Met my expectations.