Description
Product Details
The Tesa 4651 is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The product is also available with paper liner in jumbo-roll format (Tesa 4651 PV9).
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Green |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






Leah –
I was skeptical, but now I order regularly. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Elena K. –
Surprisingly good quality for the price. I noticed a difference after a short time!
Paola –
Pleasant to use at home. Not too big, not too small, just right. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
alessandro88 –
Perfect in every detail. Very good experience. Arrived on time and in excellent condition. Very durable.
claudio_it –
Good build quality and reliable. Clear recommendation. Very durable.
anna.star –
Pleasant to use at home.