Description
Product Details
The Tesa Premium Acrylic Coated Colored Cloth Tape with is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The product is also available with paper liner in jumbo-roll format.
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Red |
| Width | 19mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 |
| Elongation at Break | 13 |
| Tensile Strength | 100 |
| Finish | Acrylic Coated |
| Maximum Operating Temperature | 130 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






Christopher –
Very functional. Everything excellent.
anna_fr –
Not too big, not too small, just perfect. It completely solved my problem! Solved my problem completely! Very fast delivery, thank you.
greta_b –
I was skeptical, but now I order regularly.
Oliver –
Everything excellent. Everything works perfectly so far. No reason to complain. No complaints so far.
diego_s –
Fast delivery, good workmanship. Very fast shipping. Excellent workmanship.
sophia88 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Rafael F. –
Very fast shipping.
Pierre –
Arrived as promised. Very robust product.
Jacob C. –
No reason to complain. Excellent service. Very stable.
alexander88 –
Packaging was excellent. Practical and useful.