Description
Product Details
The Tesa 4651 is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The product is also available with paper liner in jumbo-roll format (Tesa 4651 PV9).
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Width | 19mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






Ludovica –
Excellent product, worth every cent.
giuseppe_it –
Very durable.
Noah –
Perfect job, thanks. Everything as described.
Cecilia –
The quality pleasantly surprised me.
diego_s –
Top seller.
Karl –
Simple to install.
Leah H. –
Very satisfied, better than expected. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.