Description
Product Details
Tesa® 4615 General Purpose Duct Tape
Tesa® 4615 is a utility duct grade for general purpose applications. It consists of a 27 mesh woven fabric laminated on a
colored PE film. The product is coated with a synthetic rubber adhesive with solvent-free technology.
colored PE film. The product is coated with a synthetic rubber adhesive with solvent-free technology.
Product Features
• Bonds instantly with high adhesion on a variety of materials
• Unwinds gently and is easy to tear by hand
• Water repellent and durable
Application Fields
The product can be used for a variety of basic applications such as
• Holding protective layers e.g. plastic films and paper sheets
• Fastening and bundling of wires, cables and loose objects
• Sealing, marking and masking even on slightly rough surfaces
Approvals
British Gas PRS1 – Issue 2
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Film With PET Filaments |
| Thickness | 0.18mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 7 N/cm |
| Elongation at Break | 14% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Finish | PE Coated |
| Maximum Operating Temperature | 40 |
| Minimum Operating Temperature | 5°C |
| Trade Name | Tesa 4615 |
| Model Number | 4615 |






Mia –
Easy to use, without making a mess. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
oliver_x –
Everything was smooth and fast. Excellent quality. Fast shipping and good quality.
nataliejoy –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Ruby –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! It completely solved my problem! No unpleasant smell, which I really appreciate.
Caleb –
Exactly as described. Solid product, would buy again. Well packaged and secure. Impeccable quality.