Description
Product Details
The Tesa Cloth tape is based on a 145 mesh rayon fabric backing and natural rubber adhesive. This tape is a very flexible and conformable tape convenient for a wide range of applications.
Good adhesion even on rough and oily surfaces
Conforms to surfaces without creasing
Conforms to surfaces without creasing
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.6 N/cm |
| Elongation at Break | 16% |
| Tensile Strength | 90N/cm |
| Finish | Rubber |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4541 |
| Model Number | 4541 |






Antonia –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Very effective; I noticed a change in just one week.
Finn Y. –
Impeccable service. Everything perfect, would buy again. Fast delivery and exactly as described. Exactly as described.
Sophie G. –
This solved my problem completely!
Florian D. –
Good quality at a fair price. Perfectly packaged. Great purchase. Delivers what it promises.
paola89 –
Feels nice to use at home.