Description
Product Details
The Tesa Cloth tape is based on a 145 mesh rayon fabric backing and natural rubber adhesive. This tape is a very flexible and conformable tape convenient for a wide range of applications.
Good adhesion even on rough and oily surfaces
Conforms to surfaces without creasing
Conforms to surfaces without creasing
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.6 N/cm |
| Elongation at Break | 7.5% |
| Tensile Strength | 90N/cm |
| Finish | Rubber |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4541 |
| Model Number | 4541 |






Rafael –
Great purchase. No complaints.
Andrew –
Perfect for what I needed.
dylan_x –
Would buy again. Fast and secure delivery. Perfectly packaged.
tristan88 –
Excellent material. Fast delivery and exactly as described.
Franziska A. –
Looks even nicer in real life. Very effective; I noticed a change in just one week.
Noémie –
Excellent product, worth every cent.