Description
Product Details
Double sided PE foam tape 64958
A double sided tape. PE foam backed with a synthetic rubber adhesive.
Comfortable PE Foam
Immediate bonding strength
High bonding strength at low mounting pressure
High bonding strength on low surface energy substrates
Immediate bonding strength
High bonding strength at low mounting pressure
High bonding strength on low surface energy substrates
Applications:
Construction – POS Displays
Mounting of indoor signs and posters
Mounting of shelf edge labelling systems
Additional dampening and anti rattle
Mounting of indoor signs and posters
Mounting of shelf edge labelling systems
Additional dampening and anti rattle
Specifications
| Width | 25.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.05mm |
| Length | 25.0m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 4 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Rubber |
| Tensile Strength | 9N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Model Number | 64958 |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 10N/cm |






jonas_sky –
100% recommended. Packaging was excellent. Perfect and functional.
Alessia –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Pietro A. –
Works without any issues. Received in perfect condition. Perfect, nothing to say.
chiara_sun –
Very satisfied, better than expected.
thomas_88 –
Good customer service. Perfectly packaged. As expected, top-notch. Super value for the money.
caroline.x –
Easy to use, without making a mess.
isabella.xo –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Maja Y. –
Not too big, not too small, just right. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.