Description
Product Details
Economy Double-Sided Tape
Transparent double sided self adhesive tape with a Poly Propylene backing and synthetic rubber adhesive.
Solvent free
High tack adhesive
General purpose fixing tape
Adhesion to steel 20N/25mm
Temperature resistant to 70°C short term
Tesa 64621
High tack adhesive
General purpose fixing tape
Adhesion to steel 20N/25mm
Temperature resistant to 70°C short term
Tesa 64621
Tesa Double-Sided Plastic Tape, 140% Elongation Rate, 90μm Tape Thickness – Tesa Fix Series – 64621-00006-00
Need a strong and stretchy sticky tape for use in harsh settings? Choose this transparent double-sided plastic tape from Tesa. For reliable bonding, it grabs onto a whole range of materials including fabrics, papers, plastics and metals. An elongation rate of 140% lets it stretch to suit your needs without breaking. Thanks to the solvent-free rubber adhesive it offers high tack but won’t have any impact on your health. Its resistance to UV wear, shearing and humidity means you can trust this versatile product to stick around for the long term.
Features and Benefits
• Length of 50m gives you plenty to work with
• Siliconized glassine paper liner protects tape from damage while being stored
• Siliconized glassine paper liner protects tape from damage while being stored
Applications
• Packaging
• Mounting
• Decorative displays
• Mounting
• Decorative displays
What temperatures can I use this tape in?
When stored long-term at temperatures up to +40°C and short-term at temperatures up to +80°C, this tape rewards you with stable bonds and high strength.
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | PP |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 90 |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 15 N/cm |
| Tensile Strength | 45N/cm |
| Model Number | 64621-00006-00 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Series | tesa® 64621 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






adrien88 –
Everything’s great. Well packaged and delivered quickly. Just as it should be. Fast shipping and good quality.
andreas_s –
Solid build quality. Received in perfect condition. Fast shipping and good quality. Excellent product.
elijah_s –
Exactly what I was looking for. Practical and functional. Highly recommended.
thomas_88 –
Impeccable service. Very easy to use. Very satisfactory.
Aaron –
Feels durable and well built. Perfectly packaged. Good build quality and reliable. Exactly as described.
henry_sun –
Practical and useful.