Description
Product Details
Economy Double-Sided Tape
Transparent double sided self adhesive tape with a Poly Propylene backing and synthetic rubber adhesive.
Solvent free
High tack adhesive
General purpose fixing tape
Adhesion to steel 20N/25mm
Temperature resistant to 70°C short term
Tesa 64621
High tack adhesive
General purpose fixing tape
Adhesion to steel 20N/25mm
Temperature resistant to 70°C short term
Tesa 64621
Tesa Double-Sided Plastic Tape, 50m Length, PP Film Backing – PK Series – 64621-00001-00
Keep your productivity intact with this double-sided plastic tape from Tesa. Thanks to the high-tack hotmelt adhesive, this versatile product will have a firm grip on paper, fabrics, plastic and foils. The PP film backing offers good resistance to chemicals and abrasion for a durable hold. You’ll get 50m of tape in this roll, which means you’ll have enough handy to secure and mount items whenever you need to.
• Can withstand long-term temperatures up to +40°C and short-term temperatures up to +80°C for use in extreme environments
• Solvent-free material means it’s an environmentally friendly choice
• Solvent-free material means it’s an environmentally friendly choice
Applications
• DIY projects
• Process and packaging industry
• Equipment repairs
• Process and packaging industry
• Equipment repairs
How thick is this tape?
This tape is 90μm thick, so it won’t get in the way of your components.
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | PP |
| Width | 12mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.090mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 15 N/cm |
| Tensile Strength | 45N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Series | tesa® 64621 |
| Model Number | 64621-00001-00 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |






Léa S. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
gabriele_it –
Works great.
gabriel_fr –
Price matches the quality. Easy to assemble.
marie_h –
The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, better than expected.
anna89 –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Sophia –
Very effective; noticed a change after just one week. Better than anything I’ve tried before.
benoit75 –
Solid build quality. Simply excellent.
romane_75 –
Great product, worth every cent. Looks even nicer in person. Really noticed a difference after using it! Very satisfied, it’s even better than I expected.
matteo_it –
Exactly what I needed. Very durable.
margaux88 –
Looks even nicer in real life. Not too big, not too small, perfect.
Veronica C. –
Great product, worth every cent. Very effective, I noticed a change in just a week.
Elias D. –
Simple to install.
Angelo –
Well made and durable. Great service, thank you. Everything works perfectly so far. Everything perfect and fast.
Samuel C. –
Quality is excellent. Perfect in every detail.