Description
Product Details
The Tesa Double-sided filmic tape self-adhesive tape, consisting of a white PP-carrier and a synthetic rubber adhesive mass system (hotmelt).
Hotmelt adhesive
Solvent free
Solvent free
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.185mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 14.5 N/cm |
| Series | tesa® 64620 |
| Model Number | 64620-00005-00 |






Lea –
I was skeptical, but now I order regularly. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Stella E. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess.
florence88 –
Very satisfied, better than I expected. No unpleasant smell, which I really appreciate.
sarah_sun –
Very satisfied, it’s even better than I expected. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Great product, worth every cent. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Emma J. –
Not too big, not too small, just perfect. No unpleasant smell; I really like that. I noticed the difference right away! Looks even nicer in person.