Description
Product Details
The Tesa Double sided PE foam tape for mounting applications. It consists of a highly conformable PE foam backing and a tackified acrylic adhesive.
High ultimate adhesion level for a reliable bonding performance
Suitable for automatic and manual module assembly
Easy solar module assembly due to a high foam compression rate
Suitable for automatic and manual module assembly
Easy solar module assembly due to a high foam compression rate
Specifications
| Width | 19mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 13.5 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 10N/cm |
| Model Number | 62510 |
| Series | Tesa 62510 |






Theresa –
Easy to use, without making a mess. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Clara G. –
It completely solved my problem!
matteo_s –
Would buy again. Very stable. Very satisfied with the purchase.
Stefan B. –
Delivers what it promises. Top product, would definitely recommend. Very satisfactory. Product as described.
Clément J. –
Perfect in every detail. Everything’s great. Practical and functional. Very easy to use.
Mason –
Very functional.
Romane J. –
Looks even nicer in real life. Easy to use, no mess at all. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Surprisingly good quality for the price.
Michael –
Fast shipping, great service.
Sophia Y. –
I noticed the difference right away!