Description
Product Details
The Tesa anti-scratch PET floor marking tape is a robust high-performance adhesive tape for permanent and long-lasting floor marking and warning applications. The abrasion-resistant, robust, and resilient marking tape combines a protective PET top layer, bright marking colors, and a synthetic rubber adhesive. The protective PET top layer improves the scratch, dirt, abrasion, and chemical resistance of the tape and ensures a long lifetime and permanent bright colors that don’t wear off over time. Thanks to the synthetic rubber adhesive the anti-scratch floor marking tape adheres well on various smooth surfaces. The bright colored tapes have a strong visibility for easy identification in areas of safety concerns and for warning purposes, a perfect solution for complementing 5S manufacturing initiatives. Depending on its color, the anti-scratch floor marking tape can be explicitly used as a warning tape.
Durable and abrasion resistant PET/PP laminate backing for permanent floor marking and warning applications
Protective PET top layer ensures long lifetime and permanent bright colors that dont wear off over time
Bright colors ensure strong visibility for easy identification
Easier remodeling of warehouse areas compared to paint solutions
Protective PET top layer ensures long lifetime and permanent bright colors that dont wear off over time
Bright colors ensure strong visibility for easy identification
Easier remodeling of warehouse areas compared to paint solutions
Specifications
| Tape Type | Floor Marking Tape |
|---|---|
| Colour | White |
| Backing Material | PET Film |
| Width | 50mm |
| Length | 20m |
| Thickness | 0.175mm |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Tensile Strength | 175N/cm |
| Elongation at Break | 1.4 |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Model Number | 60960 |






Alessandro –
Very fast shipping.
Angelo B. –
Better than I thought; I’m satisfied. Product as expected.
noemi88 –
Pleasant to use at home.
Elias N. –
Excellent quality and price.
Scarlett C. –
Better than anything else I’ve tried before. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, it’s even better than I expected.
camilla_s –
Easy to use, without making a mess. Better than anything I’ve tried so far.
jakob_s –
Excellent service. Everything perfect, thank you. Very stable.
Benedikt –
Very happy with the purchase, works great. Simple and convenient. Perfect and functional. Highly recommended.
rachele_roma –
Not too big, not too small, perfect. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Not too big, not too small, just perfect. Not too big, not too small, just right.
Valeria C. –
Easy to use, without making a mess. Not too big, not too small, just right. Looks even nicer in person. Feels nice to use at home.