Description
Product Details
The Tesa anti-slip tape with a conformable backing and designed for adhering to tread plates and other irregular surfaces where good grip and safe footing is required. The conformable anti-slip tape is a single-sided tape, with a PET-liner, in form of a conformable, hand-tear able anti-slip backing with an acrylic adhesive. The backing consists of an aluminium carrier which is coated with mineral particles and has been specifically developed to conform around edges and adhere to irregular surfaces. The acrylic adhesive provides an excellent bond to most surfaces.
Backing with good slip resistance and excellent conformability
Perfectly conforms around edges, corners and adheres to irregular surfaces
Good chemical and weathering resistance
Secure bonding to most surfaces
Bright yellow and black-yellow colors ensure strong visibility for easy identification
Perfectly conforms around edges, corners and adheres to irregular surfaces
Good chemical and weathering resistance
Secure bonding to most surfaces
Bright yellow and black-yellow colors ensure strong visibility for easy identification
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Anti-Slip Tape |
| Backing Material | Aluminium Foil |
| Width | 50mm |
| Length | 18m |
| Thickness | 0.75mm |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Elongation at Break | 0.12 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | 60955 |






amelie75 –
Looks even nicer in real life. Surprisingly good quality for the price.
Élise –
Super fast delivery, thank you.
jana_ber –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Matteo –
Met my expectations. Practical and functional. Everything perfect and fast.
Francesco M. –
Great purchase. Impeccable service.
Mia –
Feels nice to use at home. Great product, worth every cent. Better than anything I’ve tried before. Pleasant to use at home.
gabriel_s –
Exactly as described. Solid product, would buy again. Very good experience. Satisfied with the quality.
paola89 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
antonia88 –
Feels nice to use at home. Looks even nicer in real life. No unpleasant smell, which I really appreciate.
anna_fr –
Better than anything I’ve tried before. Solved my problem completely! The quality pleasantly surprised me.
Audrey D. –
Better than anything else I’ve tried before. Better than anything I’ve tried before.
lucie88 –
Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Raffaele –
Great value for money. Price matches the quality. Good build quality and reliable.
niklas88 –
Easy to assemble. Would buy again. Excellent product.