Description
Product Details
The Tesa an anti-slip tape with a highly-durable backing and designed for permanent heavy-duty applications, where good grip and safe footing is required, e.g. construction vehicles or platforms and ramps. The heavy-duty anti-slip tape is a single-sided tape, with a paper liner, in form of a durable, hand-tear able anti-slip backing with an acrylic adhesive. The backing consists of a PVC film which is coated with large mineral particles and has been specifically developed for extreme conditions to provide extra slip resistance in heavy-duty applications. The acrylic adhesive provides an excellent bond to most surfaces.
Highly-durable backing with extra slip resistance for extreme conditions
Reduced clogging due to coarse particles
Slip resistance R13 according to DIN 51130 (R12 for black-yellow)
Good chemical and weathering resistance
Bright yellow and black-yellow colors ensure strong visibility for easy identification
Secure bonding to most surfaces
Reduced clogging due to coarse particles
Slip resistance R13 according to DIN 51130 (R12 for black-yellow)
Good chemical and weathering resistance
Bright yellow and black-yellow colors ensure strong visibility for easy identification
Secure bonding to most surfaces
Specifications
| Tape Type | Anti-Slip Tape |
|---|---|
| Colour | Black, Yellow |
| Backing Material | PVC Film |
| Width | 50mm |
| Length | 18m |
| Thickness | 1.365mm |
| Adhesion Strength | 7 N/cm |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Elongation at Break | 0.35 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | 60954 |






owen_88 –
Great item. Great value for money.
philipp88 –
Great value for money. Very easy to set up. Practical and useful.
angela_b –
Better than anything else I’ve tried before.
tristan88 –
Clear recommendation. Impeccable quality.
francesca_s –
Easy to use, without making a mess.
jana_ber –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Christopher –
Super value for the money. Clear recommendation. Fast shipping and good quality.
matteo_it –
As expected, top-notch. Excellent workmanship.