Description
Product Details
The Tesa a hazard tape intended for temporary use. The tower includes 6 roles. While the substrate material is soft PVC, the modified adhesive is made of natural rubber for good adhesive strength and reliable adhesion to the surface underneath. The abrasion-proof hazard tape, which can be torn by hand, is also suited to rough surfaces and is a valuable aid when marking hazards on building sites or in workshops.
Temporary marking applications
Identify and mark mobile and stationary objects
Adhesion on many different surfaces
Identify and mark mobile and stationary objects
Adhesion on many different surfaces
Specifications
| Tape Type | Floor Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Red |
| Backing Material | Soft PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.15mm |
| Adhesion Strength | 2 N/cm |
| Tensile Strength | 33N/cm |
| Elongation at Break | 2.2 |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Model Number | 60760 |






Florence –
Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Océane –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. This solved my problem completely!
Nicole Q. –
Very satisfied, better than I expected. Perfect for my needs; I’m very satisfied. I was skeptical, but now I order regularly.
Nicole –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
marine_fr –
Very satisfied, better than expected. Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in person.
Elena –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!