Description
Product Details
Double-sided tape 51970
This double-sided tape has an acrylic adhesive with strong adhesive properties. May be used for sticking plastic and wooden trims for long-term adhesion.
Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond.
Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond.
Tesa Double-Sided Plastic Tape
The Mobrey horizontal float switch consists of one-piece cast aluminium bronze body and 316 stainless steel float with a long straight arm. It is a side mounting magnetically activated liquid level switch. The switch is ideal for use in industrial applications, including pump control and as a low or high-level alarm.
Features and Benefits
• Adhesion strength to PVC is 17N/cm
• Tensile strength is 50N/cm
• Elongation at break 150%
• Excellent combination of high tack and adhesion
• Secure bond even on critical materials such as PP and PE and rough surfaces
• Good temperature resistance and outdoor suitability
• Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
• Tensile strength is 50N/cm
• Elongation at break 150%
• Excellent combination of high tack and adhesion
• Secure bond even on critical materials such as PP and PE and rough surfaces
• Good temperature resistance and outdoor suitability
• Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
Applications
• Mounting of plastic and wooden trims
• Mounting of decorative materials and displays
• Mounting of transparent signs and scales
• Mounting of decorative materials and displays
• Mounting of transparent signs and scales
Certifications
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Tape Type | Plastic Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.220mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 13,5 N/cm |
| Tensile Strength | 50N/cm |
| Series | tesa® 51970 |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Model Number | 51970-00027-00 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Anna G. –
The quality pleasantly surprised me.
Moritz V. –
Very good experience. Product as expected.
Emily –
The quality pleasantly surprised me. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. No unpleasant smell, which I really appreciate. Looks even nicer in real life.
massimo_it –
Exactly as in the pictures. Robust and well-made. Fast shipping and good quality.
Sandrine –
Very satisfied, better than I expected. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! The quality surprised me in a good way. Feels nice to use at home.
Victoria –
Very satisfied, better than expected. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
veronica88 –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
florian_s –
Excellent packaging. Fast and courteous service.