Description
Product Details
Double-sided tape 51970
This double-sided tape has an acrylic adhesive with strong adhesive properties. May be used for sticking plastic and wooden trims for long-term adhesion.
Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond.
Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond.
Tesa Double-Sided Plastic Tape
The Vega vibrating level switch has a relay (DPDT) output. This level switch detects the minimum or maximum level reliably. The tuning fork is ideal for use in adhesive and abrasive products as well as in bulk solids with low density. It detects light bulk solids, even those down to 8g/L. The robust construction also makes it possible to use it in very heavy media. Vibrating Liquid/Solid Level Probes – Squings.
All of these probes are maintenance-free and have an external LED switch status indication.
All of these probes are maintenance-free and have an external LED switch status indication.
Features and Benefits
• Adhesion strength to PVC is 17N/cm
• Tensile strength is 50N/cm
• Elongation at break 150%
• Excellent combination of high tack and adhesion
• Secure bond even on critical materials such as PP and PE and rough surfaces
• Good temperature resistance and outdoor suitability
• Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
• Tensile strength is 50N/cm
• Elongation at break 150%
• Excellent combination of high tack and adhesion
• Secure bond even on critical materials such as PP and PE and rough surfaces
• Good temperature resistance and outdoor suitability
• Widely resistant to plasticisers, ensuring a secure bond
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
Applications
• Mounting of plastic and wooden trims
• Mounting of decorative materials and displays
• Mounting of transparent signs and scales
• Mounting of decorative materials and displays
• Mounting of transparent signs and scales
Certifications
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | PP |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 220µm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 13,5 N/cm |
| Tensile Strength | 50N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Series | tesa® 51970 |
| Model Number | 51970-00022-00 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Amélie N. –
The quality surprised me in a good way.
Nicholas –
Works perfectly.
Tyler –
Quality is excellent. Everything perfect, would buy again. Everything in perfect condition. Perfect, nothing to say.
diego_s –
Delivered earlier than expected. No issues at all so far. Excellent service. Exactly as described.
Alexander –
Met my expectations. Delivery faster than expected. Very stable. Great purchase.
Anna –
This solved my problem completely! Not too big, not too small, just right. Super fast delivery, thank you. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Lotta O. –
I noticed the difference right away!
ryan_lee –
Fast shipping, perfect product.
leo_fr –
Excellent-quality product.
Evan D. –
Product as described. Everything works perfectly so far.
greta_b –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! The quality pleasantly surprised me. Very effective; noticed a change after just one week.
Romane P. –
Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess.
william_s –
Excellent workmanship. Fits perfectly. Very satisfactory. Perfect and functional.
Julie R. –
Super fast delivery, thank you.