Description
Product Details
Carpet Laying Tape tesa® 51960
tesa® 51960 is a double-sided carpet laying tape and consists of a PP-film with acrylate adhesive.
Double-sided carpet laying tape fpr professional users
Resistant to ageing and plasticizers
Removable from many surfaces
No discoloration of PVC- / CV-floorings
Resistant to ageing and plasticizers
Removable from many surfaces
No discoloration of PVC- / CV-floorings
Tesa Double-Sided Plastic Tape
Features and Benefits
• Adhesion strength to steel is 4.7N/cm
• Tensile strength is 30N/cm
• Elongation at break 80%
• Double-Sided carpet laying tape for professional users
• Removable from many surfaces
• No discoloration of PVC-/CV-floorings
• Operating temperature ranging between -40°C and 70°C
• Tensile strength is 30N/cm
• Elongation at break 80%
• Double-Sided carpet laying tape for professional users
• Removable from many surfaces
• No discoloration of PVC-/CV-floorings
• Operating temperature ranging between -40°C and 70°C
Applications
• Border and butt conglutination of floor coverings based on foam or textile woven backings as well as PVC- and CV-floorings on nearly any surfaces
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | Fabric Reinforced PP |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 0.248mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 6,6 N/cm |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Series | tesa® 51960 |
| Model Number | 51960-00002-00 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Abigail –
Super fast delivery, thank you. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Hunter O. –
Product as expected.
dominik_s –
Great service and product.
manon_b –
No unpleasant smell; I really like that. Looks even nicer in person. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Arthur –
Works without any issues. Received in perfect condition. As expected, top-notch. Very satisfied with the purchase.
sophia88 –
I noticed the difference right away! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Great product, worth every cent.