Description
Product Details
The Tesa Double-sided tape with a non-woven backing. It is used for permanent mounting of metal and plastic materials.
The very thick layer of adhesive bonds extremely well on uneven surfaces and has a very high initial bond
General purpose mounting
General purpose mounting
Specifications
| Tape Type | Non-Woven Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 12mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.11mm |
| Colour | Brown |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 13 N/cm |
| Series | tesa® 51570 |
| Model Number | 51570-00004-00 |






julius_s –
Works just as advertised.
hannes_s –
Everything went smoothly. Feels durable and well built. Product as expected. Excellent quality.
maxime88 –
Product arrived well packaged. Good fit and quality. Practical and functional. Great service and product.
aria.belle –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Maxime –
Exactly as described. Durable product.
Jonas –
Exactly what I was looking for. Fast and secure delivery. Delivers what it promises. Exactly what I needed.
francesca_s –
Easy to use, without making a mess. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!