Description
Product Details
The Tesa Double-sided foam tape consisting of a very conformable closed cell PE-foam backing and a shear resistant modified acrylic adhesive. It is suitable for outdoor use and available in both black and white.
Versatile adhesive for high immediate adhesion on numerous substrates
Very good cold shock absorbtion
Very good cold shock absorbtion
Specifications
| Width | 12mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 4 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 6N/cm |
| Model Number | 4957 |
| Series | Tesa 4957 |






gabriel_s –
Clear recommendation.
Anton C. –
Exactly what I was looking for. Very happy with the purchase, works great. Fast shipping, great service.
Fabio D. –
Well-made product. Very easy to use. Everything works perfectly so far.
Damien G. –
No complaints so far. Excellent packaging.
Chloe –
I was skeptical, but now I order regularly. This solved my problem completely! Packaging was slightly damaged, but product is excellent.