Description
Product Details
The Tesa Gaffer tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications.
High adhesion even on rough surfaces
Available in reflective and appealing neon colors
Solvent-free production processes
Available in reflective and appealing neon colors
Solvent-free production processes
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Length | 25m |
| Thickness | 0.28mm |
| Colour | Neon Yellow |
| Finish | Rubber |
| Backing Material | Spun Rayon |
| Elongation at Break | 9 |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Model Number | 4671 |






Alessandro –
Excellent material.
rafael_x –
No reason to complain.
henry_sun –
Exactly as described. Very satisfactory. Simple and convenient.
Paul –
Very satisfactory. Exactly as described. Fast and reliable.
Dylan –
Well made and durable.
evelyn_sky –
Very effective; I noticed a change in just one week. No unpleasant smell, which I really appreciate. I noticed a difference after a short time! No unpleasant smell; I really like that.