Description
Product Details
The Tesa Filament tape based on glass filaments laminated to polyester film. The tape is used for industrial bundling, palletizing, and fixing applications.
Tear resistant
Excellent adhesion to a variety of corrugated and solid board surfaces
Excellent adhesion to a variety of corrugated and solid board surfaces
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.115mm |
| Colour | Transparent |
| Elongation at Break | 60% |
| Tensile Strength | 250N/cm |
| Model Number | 04591-00001-00 |
| Series | 4591 |






lucia88 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
rosa_s –
Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you.
clara_paris –
Pleasant to use at home.
salvatore88 –
Impeccable quality. Very satisfied with the purchase.
Noah M. –
Impeccable quality. Top product, top price.
sophie_rose –
The quality pleasantly surprised me. The quality surprised me in a good way. Been using it for 2 weeks and already see results!
caleb88 –
Met my expectations.