Description
Product Details
The TESA’s 4169 is an extremely robust high-performance adhesive tape for permanent floor marking. It can also be used on sensitive or rough surfaces and thank to the high degree of flexibility in the substrate. It is also suitable for adhesion to corner. It is available in black, green, white, blue, red, yellow and yellow/black colour.
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Backing Material | Soft PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.18mm |
| Adhesion Strength | 1.8 N/cm |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Elongation at Break | 2 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | 4169 |






Lina –
Very satisfied, better than I expected.
Anton M. –
Everything in perfect condition. Quality is excellent. Everything works perfectly so far.
Roberto R. –
Quality is excellent. Product as expected. Great item.
Stella W. –
I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Natalie –
Very effective; noticed a change after just one week. Great product, worth every cent.
Mia H. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. This solved my problem completely!
Océane A. –
Super fast delivery, thank you.