Description
Product Details
The Tesa Double-sided acrylic foam tape designed for bonding of ‘hard-to-bond-materials’ such as powder coatings or plastic materials. Even in combinations of such materials, this product provides advanced safety due to its innovative product design.
High adhesion
Resistance to plasticizer migration
Resistance to plasticizer migration
Specifications
| Backing Material | Acrylic Foam |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 1.2mm |
| Colour | Black |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 48 N/cm |
| Series | tesa® ACXplus 7065 |
| Model Number | 07065-00011-24 |






Amélie F. –
Very satisfied, better than expected. Looks even nicer in real life. Very effective; noticed a change after just one week.
mia.liebe –
Been using it for 2 weeks and already see results! Looks even nicer in person.
Louise T. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
patrizia88 –
The quality pleasantly surprised me.
Harper J. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Pleasant to use at home.
elijah_s –
Perfect in every detail.
florian_s –
Very good build quality. Feels sturdy. Really good value for money.
charlotte_fr –
Great product, worth every cent. It completely solved my problem! A friend recommended it and I’m so glad I ordered. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!