Description
Product Details
The Tesa Double-sided acrylic foam tape designed for bonding of ‘hard-to-bond-materials’ such as powder coatings or plastic materials. Even in combinations of such materials, this product provides advanced safety due to its innovative product design.
High adhesion
Resistance to plasticizer migration
Resistance to plasticizer migration
Specifications
| Backing Material | Acrylic Foam |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 12mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 1.2mm |
| Colour | Black |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 48 N/cm |
| Series | tesa® ACXplus 7065 |
| Model Number | 07065-00009-22 |






sebastian88 –
Just as it should be. Great purchase, thank you. Simple and convenient.
gabriele_it –
Works great. Easy to use and very practical.
nataliejoy –
This solved my problem completely!
Michael –
Excellent quality. Everything as expected.
Élise –
Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home. Very satisfied, better than I expected.
Evelyn –
Very effective, I noticed a change in just a week. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Looks even nicer in real life.
sophia.de –
This solved my problem completely! I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Surprisingly good quality for the price. Really noticed a difference after using it!
Rafael Q. –
Excellent packaging. Everything OK. Product as expected.
Tobias B. –
Top product, top price. Excellent quality. Works great.
marine_fr –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Not too big, not too small, perfect. Solved my problem completely! Better than anything I’ve tried before.