Description
Product Details
PVC Tape
Double sided tape with a PVC carrier and an acrylic adhesive designed for use on rough surfaces.
High level of adhesion
Secure bond on rough surfaces
Especially resistant to plasticisers
Suitable for mounting heavy decorative items, plastic and wooden trim
Adhesion 29N/25mm
Colour, white
Tesa 4970
Secure bond on rough surfaces
Especially resistant to plasticisers
Suitable for mounting heavy decorative items, plastic and wooden trim
Adhesion 29N/25mm
Colour, white
Tesa 4970
Features and Benefits
• Adhesion strength is 16.9N/cm
• Tensile strength is 38.3N/cm
• Excellent combination of high tack and immediate adhesion
• High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
• Full suitability for long term applications
• Elongation at break 37.5%
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
• Tensile strength is 38.3N/cm
• Excellent combination of high tack and immediate adhesion
• High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
• Full suitability for long term applications
• Elongation at break 37.5%
• Operating temperature ranging between -40°C and 200°C
Applications
• Suitable for mounting heavy decorative items, plastic and wooden trim
• Mounting of plastic and wooden trims
• Mounting of decorative POS materials and displays
• Mounting of signs and scales
• Mounting of plastic and wooden trims
• Mounting of decorative POS materials and displays
• Mounting of signs and scales
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | PVC |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.225mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 13,6 N/cm |
| Tensile Strength | 38N/cm |
| Series | tesa® 4970 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Model Number | 04970-00151-00 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Sarah –
Better than anything else I’ve tried before. It completely solved my problem!
Mia O. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Not too big, not too small, perfect. Solved my problem completely!
Claudia –
No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; noticed a change after just one week.
Cecilia –
Very effective, I noticed a change in just a week.
daniel99 –
Just as it should be. Works perfectly.
klara_s –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
penelope23 –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly.