Description
Product Details
The Tesa 205μm double sided transparent PET film tape is an industrial mounting tape consisting of a PET backing and a tackified acrylic adhesive. Its adhesive technology is based on a patented and protected product formulation. Its unique performance is demonstrated through outstanding qualities such as versatility, durability, and safety. The double-sided industrial mounting tape is able to withstand numerous environmental factors such as humidity, UV light, and temperatures of up to 200°C for limited periods of time. The tackified acrylic adhesive offers excellent hold on various surfaces, high tack, and good shear strength.
Suitability for critical demands such as heavy stress and high temperatures
Reliable bond even on low surface energy surfaces
Immediate usability right after assembly
Low VOC
Reliable bond even on low surface energy surfaces
Immediate usability right after assembly
Low VOC
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 12mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.205mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesion Strength | 10.3 N/cm |
| Model Number | 04965-00179-00 |
| Series | tesa® 4965 |






Elias –
Super value for the money. Easy to assemble.
Florian I. –
Worth every cent. Fast and secure delivery. Very stable. Robust and well-made.
hugo_fr –
Punctual service. Very good experience. Exactly as described.
brooklyn.sky –
The quality surprised me in a good way.
Claire –
Looks even nicer in person. Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect. Pleasant to use at home.
nicolas88 –
Excellent quality.
Davide K. –
Perfect job, thanks. Excellent service. Exactly as described.