Description
Product Details
Tesa Double Sided Cloth Tape
The Tesa white double-sided cloth is an adhesive tape that consists of resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive system. The tape is 0.39mm thick, 19mm wide and 50m long. The adhesive has a high coating weight making it well suited for mounting applications on irregular surfaces. It can be removed in most cases without leaving adhesive residues from sound surfaces.
Features and Benefits
Tensile strength is 80N/cm
Elongation at break is 10%
Type of adhesive is natural rubber
Elongation at break is 10%
Type of adhesive is natural rubber
Applications
Carpet laying
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Specifications
| Backing Material | Cloth |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.390mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7,6 N/cm |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Model Number | 04964-00075-00 |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Series | tesa® 4964 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






nathan75 –
Everything in order.
jacob_x –
Exactly what I needed. Fast delivery, good workmanship. Solid build quality. Everything as expected.
Lena –
Not too big, not too small, perfect.
Hannes –
No complaints. Very happy with the purchase, works great. Exactly what I was looking for.
madison88 –
Easy to use, without making a mess. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Excellent product, worth every cent. Very effective, I noticed a change in just a week.