Description
Product Details
tesa® 4964 Double Sided Cloth Tape
Double-sided tape of a tear resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive
Can be removed without leaving adhesive residues from sound surfaces
Ideal for splicing of fabric webs, carpet laying or laminating of arch supports and heel protectors
Can be removed without leaving adhesive residues from sound surfaces
Ideal for splicing of fabric webs, carpet laying or laminating of arch supports and heel protectors
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Cloth |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.390mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7,6 N/cm |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Series | tesa® 4964 |
| Model Number | 04964-00033-00 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






Owen –
Great value for money.
anton_ber –
Fast and secure delivery. Fast shipping, great service. Just as it should be.
Abigail –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Matthieu –
Top product, top price.
ellie.love –
I noticed a difference after a short time! Not too big, not too small, just right. I noticed the difference right away!
oliver_x –
Very stable. Everything in order. Super practical.
Daniel –
Simple to install. Exactly what I needed. Fast shipping and good quality. Product as described.
Bianca P. –
Been using it for 2 weeks and already see results!