Description
Product Details
The Tesa Double-sided tape with fabric backing, consists of a tear resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive system.
Suited for mounting applications on irregular surfaces
Can be removed in most cases without leaving adhesive residues
Can be removed in most cases without leaving adhesive residues
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Fabric |
| Width | 9mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.39mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7.6 N/cm |
| Model Number | 04964-00024-00 |
| Series | tesa® 4964 |






chloe_23 –
No unpleasant smell; I really like that.
Angela –
Better than anything I’ve tried before. This solved my problem completely! No unpleasant smell; I really like that.
Samuel –
Everything as expected. Product as expected. Very durable.
tyler_xo –
Very easy to set up.
Michele –
Easy to assemble. Great purchase. Fits perfectly. Everything went smoothly.
Léa –
Excellent product, worth every cent. Easy to use, no mess at all.