Description
Product Details
The Tesa Double-sided non-woven industrial mounting and splicing tape with a highly tackified acrylic adhesive. The premium non-woven tape is, for instance, used for mounting signs and nameplates or other mounting and high performance lamination applicati
Good converting and die-cutting properties
Excellent initial tack and peel adhesion
Excellent initial tack and peel adhesion
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.16mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 14 N/cm |
| Series | tesa® 4962 |
| Model Number | 04962-00007-00 |






Antonio –
Exactly what I needed. Super practical. Well packaged and delivered quickly. Great item.
andrea_roma –
Punctual service. Excellent packaging.
Greta N. –
No unpleasant smell; I really like that. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Solved my problem completely! Better than anything else I’ve tried before.
leah_blossom –
Not too big, not too small, perfect. Pleasant to use at home. Excellent product, worth every cent.
Nora –
Solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price.
Noah –
Impeccable quality. Everything as expected. Top product, top price.
nicholas99 –
Impeccable quality. Very robust product. Very good build quality.
elijah_s –
Works without any issues. Exactly as described. Highly recommended. Everything perfect, thank you.
Beatrice –
Not too big, not too small, perfect. Very satisfied, better than expected. The quality surprised me in a good way. Easy to use, no mess at all.
François –
Practical and functional. Arrived on time. Simply excellent.
Emma –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
leonardo88 –
Works perfectly.
Simone C. –
Everything perfect and fast. Everything was smooth and fast. Top seller. Great customer support.
pietro88 –
Excellent product. Very fast shipping.