Description
Product Details
The Tesa Double-sided non-woven industrial mounting and splicing tape with a highly tackified acrylic adhesive. The premium non-woven tape is, for instance, used for mounting signs and nameplates or other mounting and high performance lamination applicati
High initial tack and peel adhesion
Outstanding converting and die-cutting properties
Outstanding converting and die-cutting properties
Specifications
| Backing Material | Non-Woven |
|---|---|
| Tape Type | Non-Woven Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.1mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 14 N/cm |
| Series | tesa® 4959 |
| Model Number | 04959-00012-00 |






Moritz –
Fast delivery and exactly as described. Delivery faster than expected. Perfect and functional. Would buy again.
Benoît –
Durable product. Everything in perfect condition. Super practical.
christophe_fr –
Everything went smoothly. Met my expectations. Exactly what I needed.
helena_s –
Surprisingly good quality for the price. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Solved my problem completely! Better than anything I’ve tried so far.
emilia88 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Pleasant to use at home. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. The quality surprised me in a good way.
Benedikt –
Price matches the quality. Feels sturdy.
liam_88 –
Excellent quality. Would buy again.
aria.belle –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.