Description
Product Details
tesa® 4939 Floor Laying Tape
This removable double-sided tape from tesa® is a floor laying tape. Its specially-formulated adhesive on the open side provides a strong bonding power whilst still allowing for residue-free removal for up to 14 days.
tesa® 4939 removable floor tape is designed particularly for use when laying temporary floors for exhibitions, fairs, conferences, conventions and is also suitable for temporary floor laying during renovation projects.
tesa® 4939 removable floor tape is designed particularly for use when laying temporary floors for exhibitions, fairs, conferences, conventions and is also suitable for temporary floor laying during renovation projects.
PET Tapes
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Cloth |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 235µm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 5,5 N/cm |
| Tensile Strength | 38N/cm |
| Model Number | 04939-00006-00 |
| Series | tesa® 4939 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |






Leonardo T. –
Everything in order. Everything in perfect condition. Everything perfect and fast. Everything OK.
francesco_s –
Packaging was excellent. Good build quality and reliable. Just as it should be.
delphine_s –
Really noticed a difference after using it! Easy to use, without making a mess. Easy to use, without making a mess. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
alice_italia –
I was skeptical, but now I order regularly. Surprisingly good quality for the price. Better than anything I’ve tried so far.
simona_roma –
Very fast delivery, thank you. Very effective; noticed a change after just one week. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Elijah –
Well made and durable. Easy to assemble.
michele88 –
Excellent-quality product. Very satisfied with the purchase.
Madison P. –
Very effective, I noticed a change in just a week. Easy to use, without making a mess. Pleasant to use at home.
Louise –
Surprisingly good quality for the price. I noticed the difference right away! Surprisingly good quality for the price.
elias_ber –
Very stable. Great purchase, thank you. Good quality at a fair price.
Alice –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Pleasant to use at home. Easy to use, without making a mess. I noticed the difference right away!
margaux88 –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
emma_berlin –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
federico_it –
As expected, top-notch. Fast delivery and exactly as described.
Louise –
Solved my problem completely! I’ve been using it for 2 weeks and already see results!