Description
Product Details
The Tesa Double sided fabric tape. It consists of a fabric backing with a thick, tacky adhesive coating.
The synthetic rubber adhesive is solvent free
Easily hand tearable
Easily hand tearable
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Fabric |
| Width | 25mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 0.2mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 24 N/cm |
| Series | tesa® 4934 |
| Model Number | 04934-00012-00 |






yann_fr –
Fast and secure delivery. Very fast shipping.
Evelyn –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. This solved my problem completely!
vincent_fr –
Perfect from start to finish. Simple and convenient. Impeccable service. Everything as expected.
Hannah D. –
Easy to use, without making a mess. It completely solved my problem!
maelys88 –
Pleasant to use at home. Better than anything I’ve tried so far. The quality surprised me in a good way. It completely solved my problem!